Jeta Osh Qef
Home

Epidemia që mund të zhdukë njerëzimin, 300 milionë viktima në dy vjet
Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: Thu Mar 8

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Epidemitë janë vrasësi më i keq i njerëzimit, por kryetari i Këshillit Global të Shëndetit, Dr. Jonathan Quick ka dhënë alarmin për një epidemi vrasëse.

Duke folur për “The Sun”, Dr. Jonathan shpjegoi se fjala është për vrasësin viral më të vështirë për t’u kontrolluar, i cili mund të vrasë 33 milionë njerëz në vetëm 200 ditët e para dhe 300 milionë persona në dy vjet.

Parashikimi i zymtë dhe i frikshëm vjen vetëm dy ditë pasi Dr Jonathan Quick, një nga profesionistët më të mirë mjekësor në botë, paralajmëroi se kushtet ishin të duhura për përhapjen e një gripi që mund të “fshinte” miliona njerëz nga planeti.

Të martën ai shkroi:

Një grip i madh po vjen. Një pandemi virusi global që mund të vrasë 33 milionë njerëz në 200 ditët e para. Furnizimi i çrregullt me ushqime dhe me ilaçe, ekonomia globale do të shembet. Fajtori më i mundshëm do të jetë një mutacion i ri dhe pa precedent vdekjeprurës i virusit të influencës.”

Dr. Jonathan Quick shpjegoi se ky mutacion i gripit fillimisht do krijohet tek kafshët, për t’u përhapur më tej tek njerëzit me fuqi marramendëse vdekjeprurëse.