Jeta Osh Qef
Home

Me 300 kg hashash, si kujdeseshin shqiptarët për transportin Marok-Spanjë-Itali
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: Thu Mar 8

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Guardia di Financa e Bergamos, në Itali, ka përfunduar një hetim kompleks të kontrabandimit të sasive të mëdha të substancave narkotike.

Operacioni i koordinuar nga Fabio Pelosi, prokuror në Bergamo ka identifikuar të parin, i quajtur “Tano”, me pseudonimin që ka dalë nga hetimet e para.

Grupi i drogës drejtohej nga pesë shqiptarë dhe afrikano-veriorë, të cilët ishin përgjegjës për importimin e mbi 300 kg hashash. Droga ndiqte rrugën Marok-Spanjë-Itali.

Veç kësaj, një sasi prej 13 kg hashash u kapën në Antegnate dhe pastaj në 300 kilogramë në Verdello. Gjatë dy ndërhyrjeve, ushtria arrestoi dy korrierët përgjegjës për transportin e narkotikëve.