Jeta Osh Qef
Home

Bie Londra, Barcelona kryeqyteti i kokainës në Europë
Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: Thu Mar 8

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Barcelona është kryeqyteti i kokainës në Evropë, ky është konfirmimi i shkencëtarëve.

Qyteti spanjoll, i famshëm për motin e lavdishëm, kryesonte tabelat në një analizë të përdorimit të drogës në të gjithë kontinentin.

Vetëm një qytet britanik bënte pjesë në listën me 10 vendet abuzuese me drogërat.

Londra nuk u shfaq në listën e këtij viti, hartuar në emër të agjencisë së drogës të BE. Megjithatë, ajo u konsiderua si kryeqytet në vitin 2014 dhe 2015.

Në një raport të lëshuar dje, u zbulua gjithashtu se qyteti hollandez i Eindhovenit është kryeqyteti për përdorimin e amfetaminave (stimulues që përdoret në trajtimin e çrregullimit të hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes (ADHD), narcolepsy dhe obeziteti.)

Amsterdami kryesonte projekt-ligjin për përdorimin e MDMA( e njohur zakonisht si ekstazi, është një drogë psikoaktive e përdorur kryesisht si një ilaç rekreativ. Efektet e dëshiruara rekreative përfshijnë empati, eufori dhe ndjesi të forta.Që nga viti 2017, MDMA nuk ka përdorime mjekësore të miratuara.  Efektet anësore të përdorimit të MDMA përfshijnë varësinë, problemet e kujtesës, paranoja, vështirësitë në gjumë, dhëmbët e rëndë, pamja e paqartë, djersitja dhe rrahja e shpejtë e zemrës.) dhe Chemnitz, ndërsa Gjermania u zbulua se kishte përdorimin më të lartë të metodës së kristaleve në të gjithë kontinentin.

Projekti, i cili u zhvillua gjatë një periudhe një-javore në mars të vitit të kaluar, vlerësohet të ketë marrë të dhëna nga 43 milionë njerëz.

Për sa i përket përdorimit të kokainës, analiza zbuloi mesatarisht se Barcelona merr 965.2 mg çdo ditë për çdo 1.000 banorë.

Kjo është shuma më e madhe që nga fillimi i regjistrimeve dhe është 34 për qind më e lartë se kur qyteti belg i Antëerp shënoi gongun e parë në vitin 2011.

Statistikat tregojnë se është 33 herë më e lartë se shifra e regjistruar në Helsinki (29.9mg) – kryeqyteti i Finlandës.

Zürich, Zvicër,renditet e dyta këtë vit. Është numri i 934.4mg kokainë çdo ditë për çdo 1.000 banorë është shifra e dytë më e lartë e regjistruar ndonjëherë.

Bristol (754.7mg), Antëerp (822.9mg) dhe dy qytetet zvicerane të St Gallenit (821.7mg) dhe Gjenevë (794.8mg).